Gå til hovedindhold

”Det handler mere om indflydelse end om reel magt”

​​Hospitalsdirektør Birgitte Rav Degenkolv er steget fra nr. 50 til nr. 26 på Dagens Medicins årlige top 100 over landets mest magtfulde personer i det danske sundhedsvæsen.

Vent...

Hvert år kårer Dagens Medicin de 100 personer med mest magt i den danske sundhedssektor. Nyhedsavisen definerer magt i sundhedsvæsenet ud fra, at man har evne til at handle og nå de mål, man sætter sig, enten ved at kontrollere, regulere, overtale eller på anden måde påvirke og øve indflydelse på sundhedsvæsenet.

Vores hospitalsdirektør er landet på en 26. plads i år, hvor hun sidste år lå som nr. 50. Og så er hun nr. 2 hospitalsdirektør på listen – kun overgået af Rigshospitalets Rasmus Møgelvang, som er på en 24. plads.

Birgitte Rav Degenkolv er desuden den højst placerede på magtlisten med sygeplejerskebaggrund.

Engagement og netværk har stor betydning

For Birgitte Rav Degenkolv kan ordet magt godt have en negativ klang, men i bund grund handler det jo om indflydelse:

”Det handler ikke kun om formel indflydelse på store beslutninger og lovændringer, men lige så meget om at have indflydelse på de processer, som vi arbejder med i sundhedsvæsenet,” siger hun og tilføjer, at hun deltager i konferencer, udvalgsarbejde og debatter, hvor hendes viden og erfaring kan være med til at påvirke udviklingen i sundhedsvæsenet. Det var fx tilfældet i forbindelse med udvikling af 72 timer behandlingsansvar.

”Amager og Hvidovre Hospital gør sig gældende på mange områder, og vi gør os bemærkede på de sociale medier. Det betyder nok også noget, at selv promoverer os i den forbindelse,” siger hun.  

Den øverst placerede på listen med sygeplejerskebaggrund

Birgitte Rav Degenkolv har været topleder i mange år, men hendes grunduddannelse er indenfor sygepleje. Hun er således også den øverst placerede på magtlisten med sygeplejerskebaggrund.

”Sygeplejersker har stor indflydelse på sundhedsvæsenets udvikling, så det ville være mærkeligt, hvis ikke sygeplejersker var repræsenteret på listen. De udgør en væsentlig del af sundhedsvæsenets faglige fundament og bidrager til store opgaveløsninger på deres arbejdspladser og på tværs af sektorer.,” siger Birgitte Rav Degenkolv, hvis uddannelsesbaggrund og kliniske erfaring har præget hendes grundforståelse af sundhedsvæsenet.

”Jeg har arbejdet i sundhedsvæsenet hele mit liv i forskellige specialer, i forskellige organisationer og på forskellige ledelsesniveauer. Det giver mig, sammen med min lederuddannelse og erfaring, viden om interaktion mellem forskellige aktører, og giver mig mulighed for at spille kvalificeret ind i de løsninger, vi sammen skal finde for at drive og udvikle sundhedsvæsenet,” siger Birgitte Rav Degenkolv.


Redaktør

Kommentarer 

Du skal være logget ind for at benytte denne funktionalitet.

Opret profil
RSS kommentarspor Tilmeld kommentarspor

 

Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden