Gå til hovedindhold

Sygeplejesymposium 2025: Omsorg og priser på podiet

​​​Sygeplejesymposium 2025 på Amager og Hvidovre Hospital stillede ind på omsorg og bød på masser af oplæg og posters og uddeling af dagens to priser for sygepleje og pitch. Debattør Emma Holten kom forbi og satte sine ord på værdien af omsorg.​​ Se billederne fra dagen.​​​​

Vent...

​​Samtlige siddepladser i Auditorium 1 på Hvidovre Hospital var stort set besat igennem hele dette års sygeplejesymposium, som løb af stablen den 10. september, og hvor temaet var “omsorg”.

Hvide kitler og enkelte grønne huer blandede sig dagen igennem med civilt tøj, og der var løbende udskiftning blandt publikum alt efter det aktuelle emne på podiet. Der blev holdt oplæg om bl.a. støtte til pårørende til mennesker med demens, adskillelse af mor og barn efter fødslen og sammenhængen mellem sygeplejedokumentation og omsorg. Generelt var et bredt udsnit af hospitalets afdelinger repræsenteret blandt oplægsholderne.
 
De helt store trækplastre var som altid uddelingen af sygeplejeprisen og pitchkonkurrencen. Sygeplejeprisen gik i år til Jarut Christoffersen fra Afdeling for Lunge-, Hormon- og Stofskiftesygdomme, mens pitchprisen gik til Cecilie Elise Larsen fra Anæstesiologisk Afdeling.​ I år tiltrak også en særlig gæst tilhørere på dagens sidste oplæg: Emma Holten om værdien af omsorg baseret på hendes bog “Underskud”.​​ 

Se billederne fra sygeplejesymposiet​​

Redaktør

Kommentarer 

Du skal være logget ind for at benytte denne funktionalitet.

Opret profil
RSS kommentarspor Tilmeld kommentarspor

 

Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden