​​

Profiler

​Styregruppe, koordi​nationsgruppe og netværksgruppe.​

​Styregrup​pe

Formålet med styregruppen er ​at varetage den overordnede ledelse af centret. Styregruppen består af afdelingsledelserne fra Gastroenheden, Lungemedicinsk og Endokrinologisk Afdeling samt 2 medlemmer fra direktionen.


Hospitalsdirektør
Birgitte Rav Degenkolv
Birgitte.Rav.Degenkolv@regionh.dk


Vicedirektør
Jakob Hendel
jakob.hendel@regionh.dk



Ledende overlæger
Inge Nordgaard-Lassen
Gastroenheden
Inge.Nordgaard-Lassen@regionh.dk


Ledende kirurgisk overlæge
Inge Marie Poulsen
Gastroenheden​
Inge.Marie.Poulsen@regionh.dk


Ledende oversygeplejerske
Tine Dichmann Karbo
Gastroenheden
tine.dichmann.karbo@regionh.dk


Ledende oversygeplejersker
Lene Guldager
Lungemedicinsk og Endokrinologisk Afdeling
lene.guldager@regionh.dk


Ledende overlæge
Dorthe Goldschmidt
Lungemedicinsk og Endokrinologisk Afdeling
dorthe.goldschmidt@regionh.dk

Koordinationsgruppen

Formålet med koordinationsgruppen er overordnet at sikre koordinering af projekter og indsatser på Amager og​ Hvidovre Hospital samt dialog med styregruppen.

Lise Lotte Gluud
lise.lotte.gluud.01@regionh.dk

Carsten Dirksen​
carsten.dirksen@regionh.dk

Nils Bruun Jørgensen
Nils.Bruun.Joergensen@regionh.dk

Astrid Elisabeth Bruun Boilesen
Astrid.Elisabeth.Bruun.Boilesen@regionh.dk

Netværksgruppen

Formålet med netværksgruppen er at styrke samarbejdet på Amager og Hvidovre Hospital på tværs af specialer og fagrupper.​

Redaktør